#2 DARY ANIOŁA: MIASTO KOŚCITytuł oryginalny: The Mortal Instruments: City of bones
Autor: Cassandra Clare
Wydawnictwo: MAG
Ilość stron: 508
Książek w serii: Sześć
Cena z okładki: 35 zł
Ocena: 7/10


Powieść fantastyczna „Dary anioła. Miasto kości” Cassandry Clare to obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników tego gatunku.
Parę wieków temu potężny Anioł Razjel zmieszał swoją krew z krwią mężczyzn i stworzył rasę Nephilim. Byli to pół ludzie, pół aniołowie. Nocni Łowcy, bo taką przybrali nazwę, przestrzegają praw ustanowionych w Szarej Księdze, nadanych im przez Razjela. Przebywają wśród nas, ukryci i gotowi, by nas chronić przed złem podróżującym między światami, niszcząc wszystko na swej drodze. Ich zadaniem jest również utrzymanie pokoju między walczącymi mieszkańcami podziemnego świata, krzyżówkami człowieka i demona, znanymi jako wilkołaki, wampiry, czarodzieje i wróżki. Ich sojusznikami są tajemniczy Cisi Bracia. Mając zaszyte oczy i usta rządzą miastem Kości, nekropolią znajdującą się pod ulicami Manhattanu, gdzie spoczywają najdzielniejsi, którzy poświęcili swoje życie w obronie ludzkości. Cisi Bracia prowadzą również archiwa wszystkich Łowców Cieni, jacy kiedykolwiek żyli. Anioł Razjel powierzył im swoje boskie przedmioty. Jednym z nich jest Miecz. Drugim Lustro. Trzecim Kielich. Od wieków Cisi Bracia strzegli boskich przedmiotów. I było tak do chwili wybuchu wojny domowej pod przywództwem Valentine’a, buntownika, który zniszczył niemal cały świat Łowców. 
Jest upalny sierpień w tętniącym życiem Nowym Jorku. Od powstania minęło piętnaście lat. W podziemnym świecie zaczęła szerzyć się wieść, że Valentine powrócił na czele armii wyklętych. Na domiar złego Kielich zaginął…

Przyznam się od razu, najpierw obejrzałam film, a później przeczytałam książkę. O tej lekturze usłyszałam od kuzynki. Ale na początku mi się nie spodobała więc ją odłożyłam. Kilka miesięcy temu znowu wróciłam do tej książki i tym razem  tak mnie ona wciągnęła że przeczytałam ją w 2 dni. Nie powiem, bardzo różniła się od filmu. 

Na sukces całej serii składa się wiele ważnych jak i drobnych elementów. Po pierwsze pani Clare nie napisała kolej książki z wampirami, wilkołakami, wróżkami itp. Ona stworzyła i dodała to tych popularnych " potworów "zupełnie nowe postacie, Nocnych łowców, rasę która powstała tysiące lat temu i broniła porządku w świecie Przyziemnych przed demonami lub zbuntowanymi Podziemnymi. 
Po drugie nie da się nie lubić takich postaci jak np. Jace, chłopak który uważa się za najlepszego i najpiękniejszego ze wszystkich, który jest wredny,ale za razem kochający i wspierający swoich bliskich. Przez jego teksty przez całą serię płakałam ze śmiechu.
– Tamte dziewczyny po drugiej stronie wagonu gapią się na ciebie.
Jace przybrał dość zadowoloną minę.
– Oczywiście, że tak. Jestem oszałamiająco atrakcyjny " - rozmowa Jace'a z Clary


Następnym ważnym elementem jest lekki styl pisania autorki. Książka jest bardzo ciekawa i trzymająca w napięciu. Przez to nie można się od niej oderwać, a jak się skończy to człowiek ma ochotę biec do księgarni i kupić kolejną część. Książka nie zawiera długich opisów i ma dużo dialogów, co dla mnie jest wielkim plusem, ponieważ ja w nienawidzę długich opisów. Powieść zawiera dużo akcji dlatego bohaterowie nie mają ani chwili spokoju, a jak nic się nie dzieje to każdy fan książek Cassie wie że zaraz coś się wydarzy. Zazwyczaj coś złego...
Autorka tej książki pisze obrazowo, wprowadza nas w klimat Nowego Yorku, który zawiera zupełni nowe miejsca które widzą tylko Nocni łowcy. Takim miejscem jest Instytut, budynek w którym mieszkają Nocni łowcy z Nowego Yorku.  

Książka jest wielowątkowa, występuje w niej wiele postaci. Dzięki niedługim jednakże dokładnych opisach czytelnik może łatwo wyobrazić sobie miejsca ukazane w lekturze oraz w jakiej sytuacji znajdują się bohaterzy. Można poczuć jakby samemu było się bohaterem powieści.

Bardzo lubię tę książkę. seria " Dary Anioła " należy do moich ulubionych :) Polecam wszystkim fanom fantasy jak i książek młodzieżowych.

~ A. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz