#46 Wielki Gatsby


Tytuł oryginalny: The Great Gatsby
Autor: Francis Scott Fitzgerald
Wydawnictwo: Bellona
Ilość stron: 200
Książek w serii: Jedna
Cena z okładki: 12.90 zł
Ocena: 8/10

Nowy Jork, lata 20. Jazz, prohibicja, gangsterskie porachunki. Czas wielkiego kryzysu i równie wielkich profitów. Czas, kiedy droga od pucybuta do milionera była najkrótsza.

Jay Gatsby dostaje się w tryby przestępczego półświatka i wielkiej finansjery. Marzy o pieniądzach, władzy i tej jedynej kobiecie. Traci miłość, przyjaciół i szacunek do siebie samego. Światła wielkiego miasta i kropla szampana to jedyne szczęście, do jakiego zdolne jest „stracone pokolenie”.


Każda osoba lubi czytać coś innego. Jedni sięgają po powieści obyczajowe, a inni po kryminały i fantastykę. Ja nigdy nie przepadałam za literaturą klasyczną. Mogę nawet powiedzieć, że nie mogłam jej znieść. Jednak Wielki Gatsby zaintrygował mnie opisem, tytułem i w dodatku jest polecany przez wielu blogerów książkowych, booktuberów. Więc jak mogłam się nie skusić. 

Pierwszą styczność z historią Gatsby'ego miałam dwa, trzy lata temu kiedy do kin wszedł film. Ekranizacja spodobała mi się, ale nie wiedziałam wtedy, że jest książka. Jednak dopiero teraz przeczytałam powieść, bo nigdy nie miałam z nią po drodze. 

" Zanim kogoś ocenisz, musisz uświadomić sobie, że on nie jest tobą i że nie wszyscy ludzie na świecie mieli takie same możliwości jak ty. "

Akcja ma miejsce w latach 20. ubiegłego wieku, w okolicach Nowego Jorku. Na wspaniałe przyjęcia, które Gatsby urządza w swoim pałacu przychodzą wszyscy. Biedni i bogaci. Jednak sama postać pana domu jest owiana aurą tajemnicy i, mimo że Nick, narrator, dowiaduje się co nie co o historii milionera to czy jest ona prawdziwa ? Tego nigdy się nie dowiemy. 

Przez całe 200 stron współczułam Gatsby'emu. Mężczyzna osiągnął wiele i mimo wszystko nie zapomniał o swojej wielkiej miłości, Daisy. To właśnie ona sprowadziła na milionera kłopoty, za które musiał zapłacić. Nienawidzę jej za to i nie raz w książce krzyczałam do bogacza, by się otrząsnął i zaczął trzeźwo myśleć. Niestety, nie podziałało. 
Następną postacią był Tom Buchanan, który zachowywał się jak ostatni głupek. Był on ucieleśnieniem wszystkich wad ludzi z wyższych sfer Ameryki w tamtych czasach. Uwielbiał swoje życie pełne wygód, za to nienawidził wszystkich, którzy chcieli mu odebrać chociaż kawałek tego dobrobytu. Potrafił zamienić się z przystojnego arystokraty w dzikie zwierzę. 


"  (…) aby powstrzymać się od sądzenia innych, trzeba mieć w sobie ogromny pokłady ufności. Zawsze towarzyszyła mi obawa, że przeoczę coś istotnego, jeśli tylko nie będę pamiętał snobistycznej nauki, jaką dał mi na drogę życia ojciec, a ja równie snobistycznie przyjąłem ją jako własną. "


Przyjęcie w domu Gatsby'ego. 
Książka pokazuje nam, że człowiek, który kocha zrobi wszystko dla swojej miłości. Oprócz tego, dowiadujemy się, że za pieniądze nie da kupić się miłości, czy przyjaźni. Trzeba na to zasłużyć. 
Powieść wciąga już od pierwszych stron i cofa nas do lat 20., ukazuje ciemniejszą stronę życia bogaczy w tamtych czasach. Polecam nie tylko fanom klasyki, ale wszystkim. Wielki Gatsby jest jedną z tych książek, którą powinien przeczytać każdy. 

~ A. 2 komentarze:

  1. Twój blog został przeze mnie nominowany do Liebster Blog Award! Serdecznie zapraszam do umieszczenia swoich odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania :)

    http://bookcasemonster.blogspot.com/2015/03/liebster-blog-award-1.html

    Pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedna z tych które musze mieć na swojej półce. :D

    OdpowiedzUsuń