#50 Eleonora & Park


Tytuł oryginalny: Eleonor & Park
Autor: Rainbow Rowell
Wydawnictwo: Moondrive
Ilość stron: 360
Książek w serii: Jedna
Cena z okładki: 36.90 zł 
Ocena: 6/10

RECENZJA MOŻE ZAWIERAĆ SPOILERY !!!

Eleonora… nie sposób jej nie zauważyć: rude włosy, dziwne ciuchy. Czyta mu przez ramię. Uważa Romea i Julię za bogate dzieciaki, które dostawały wszystko, co chciały. Najbardziej nie lubi weekendów, bo spędza je bez niego.
Park… Dobrze mu w czerni. Denerwuje się, gdy musi prowadzić samochód w obecności taty. Uwielbia imię Eleonory i nie skróciłby go ani o sylabę. Wie, która piosenka jej się spodoba, zanim ona zacznie jej słuchać. Śmieje się z jej dowcipów, zanim ona dotrze do puenty.

Oto tocząca się w ciągu jednego roku szkolnego opowieść o dwojgu szesnastolatkach urodzonych pod nieszczęśliwą gwiazdą – dość mądrych, by zdawać sobie sprawę, że pierwszej miłości prawie nigdy nie udaje się przetrwać, ale na tyle odważnych i zdesperowanych, by dać jej szansę.

Eleonora & Park jest to pierwsza wydana w Polsce powieść Pani Tęczy. Książka opowiada o dwójce szesnastolatków, którzy z dnia na dzień zakochiwali się w sobie jeszcze bardziej. A wszystko zaczęło się w autobusie. W autobusie. Jezu. 

Powiem Wam, że sięgając po tę książkę spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Zacznie lepszego. Tyle się o niej nasłuchałam, czytałam wiele pozytywnych recenzji więc z każdym następnym dniem poprzeczka rosła. Jednak powieść nie dała rady jej przeskoczyć. 

Po pierwsze wątek jaki poruszyła Pani Rowell kojarzy mi się z powieścią Lato opowieści Lauren Summers. Eleonora ma trudne życie. Nie może nigdzie wychodzić tylko siedzieć w pokoju i unikać ojczyma oraz matki, której nie może w żaden sposób pomóc przejrzeć na oczy. Do tego ma rodzeństwo, które w ogóle nie przejmuje się sytuacją rodzinną. Chyba każdy domyślił się już, że problemem panującym w domu nastolatki jest agresywny ojczym, który bije jej matkę, grozi wszystkim na prawo i lewo, do tego cały dzień siedzi w barze. Wątku tego nie spodziewałam się zupełnie. Byłam pewna, że Eleonora & Park to książka o pierwszej miłości nastolatków wiodących idealne życie. Jak widzicie myliłam się. 
Park też nie ma łatwego życia. Jego ojciec nie docenia go i chyba zaczyna uważać go za geja. Nastolatek żyje w cieniu młodszego brata, który jest idealnym synem swojego ojca. 

" Trzymanie dłoni Eleonory było jak trzymanie motyla. Albo bijącego serca. Jak trzymanie czegoś doskonałego i pełnego życia. "

Jedną z niewielu zalet jest to, że bohaterowie nie są idealnie. 
Eleonora jest gruba, ubiera się jak dziwadło. Na początku zachowuje się naiwnie i głupio jednak później rozkwita jak kwiat na wiosnę. Dorasta, podejmuje słuszne decyzje. Park za to nie lubi spędzać czasu z ludźmi, woli swoją muzykę. Ta dwójka pewnie nie poznałaby się gdyby nie to że przypadkiem Eleonora usiadła obok Azjaty w autobusie. No normalnie miłość od pierwszego wejrzenia. 

" Jezu, czy można zgwałcić komuś rękę ? "

Kolejnym plusem jest to, że w pewnych momentach książka jest naprawdę urocza i śmieszna. No normalnie tak słodka jak wata cukrowa w karmelu. Humor autorki jest połączeniem ciętej riposty oraz śmiesznych porównań. Zakończenie powieści nie spodobało mi się, bo cały czas zastanawiam się o co mogło chodzić. 


" -Powiedz coś.
-Nie wiem, co powiedzieć.
-Powiedz coś, żebym nie czuł się jak idiota.
-Nie czuj się jak idiota, Park. "


Powieść, mimo swoich wad podobała mi się i zawróciła w głowie. Książka od dawna mnie do siebie przyciągała, ale jestem trochę zawiedziona zakończeniem jak wcześniej wspomniałam. Jednak pierwsza miłość nigdy nie ma szans więc czego można się spodziewać po książce o tej właśnie tematyce. 

~ A. 


1 komentarz:

  1. Mi sie ksiazka podoba(jestem w trakcie czytania).Fajnie,bo nie bylo tak,ze Park od razu zobaczyl Eleonore i "O Boziu,zakochalem sie" Na chwile obecna dalabym 7/10.
    Przepraszam za bledy,ale cos mi sie dzieje z komputerem.
    http://gabxreadsbooks.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń