#51 PRZEDPREMIEROWO Starter

8 kwietnia 2015 r. 

Tytuł oryginalny: Starters
Autor: Lissa Price
Wydawnictwo: Albatros
Ilość stron: 400
Książek w serii: Dwie
Cena z okładki: 34.90 zł
Ocena: 9/10

Los Angeles po wojnie bakteriologicznej, którą przeżyli dzięki szczepieniom jedynie Enderzy, ludzie w wieku od kilkudziesięciu do nawet dwustu lat, oraz Starterzy, czyli dzieci i młodzież, bo dla średniej generacji, bardziej odpornej, zabrakło szczepionki...

O Starterze usłyszałam już jakiś czas temu. Opis brzmiał zachęcająco jednak na liście "Must have" mam tyle książek, że za nim kupiłabym tą część prawdopodobnie wyszłaby następna. Z pomocą przyszło mi wydawnictwo Albatros, które dało mi możliwość przeczytania tej powieści przedpremierowo za co serdecznie dziękuję. 

Starter opowiada o świecie, w którym osoby pomiędzy 20 a 60 rokiem życia zmarły skazując dzieci i młodzież na życie w trudnych warunkach. Do tego wszyscy muszą ukrywać się przed policją, ponieważ każdy złapany dzieciak ląduje w koszmarnym zakładzie dla nieletnich, a to równa się ze śmiercią...

Kiedy zaczynałam czytać tę powieść nie sądziłam, że będzie ona aż tak dobra. Pomysł na fabułę jest połączeniem dwóch wspaniałych książek - Igrzysk śmierci oraz Intruza. 
Bardzo spodobał mi się styl pisania autorki, dzięki któremu książkę "pożarłam" bardzo szybko. Wielkim plusem jest fakt, że opisy nie są zbyt długie, ale zawierają najważniejsze informacje dotyczące osób czy miejsc. Podczas czytania czułam się jakbym cały czas była koło Callie i przeżywała wszystko razem z nią. 
Kolejną zaletą jak i minusem zarazem jest to, że akcja pędzi nie dając nam odpocząć nawet na chwilę, co powodowało czasami mały mętlik w mojej głowie więc żeby zrozumieć o co chodzi musiałam czytać stronę bądź rozdział od nowa. 
Jak w każdej książce dla młodzieży w Starterze pojawia się wątek miłosny jednak jest on tylko dodatkiem i nie przysłania tematów głównych, jakimi są próba odzyskania swojego ciała przez główną bohaterkę i powstrzymanie Prime Destinations, organizacji, która zajmuje się wynajmem Enderom ciał młodych ludzi. 

Callie jest jest narratorem i jedną z najważniejszych osób w powieści. Dziewczyna musi opiekować się chorym bratem. Jednak to nie jest takie proste kiedy żyje się na ulicy. Cal jest naprawdę barwną postacią. Pani Price pokazała nam kilka różnych twarzy młodej dawczyni, która jest opiekuńcza, kochająca, ale też odważna i zaradna. Nigdy nie użalała się ona nad swoim losem co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że Callie jest bardzo podobna do Katniss z Igrzysk śmierci. 
Zresztą nie tylko młoda dziewczyna jest dobrze wykreowana. Taylor, Michael oraz inni poboczni bohaterowie różnią się od siebie diametralnie. Jedyną postacią, o której nie wiemy praktycznie nic jest Helena, czyli kobieta wynajmująca ciało narratorki.  

Na koniec nie zostało mi nic innego jak wspomnienie o pięknej okładce Startera. Cała książka błyszczy się, a dziewczyna, która znajduje się na oprawie ma hipnotyzujące spojrzenie, które mówi "przeczytaj mnie, przeczytaj mnie". Wewnętrzne strony powieści pokryte są rysunkami imitującymi wnętrze komputera bądź chipu. 

Podsumowując Starter jest naprawdę dobrą książką, która na pewno spodoba się fanom Suzanne Collins oraz Stephany Meyer. Polecam ją wszystkim. Wszystkim. Dlatego dnia 8 kwietnia pędźcie do księgarni po swoje egzemplarze, ponieważ moi drodzy, powieść Lissy Price jest jedną z najlepszych książek jakie przeczytałam od czasów Igrzysk śmierci, a to musi już coś znaczyć. 

~ A. 

Za możliwość przeczytania Startera dziękuję Wydawnictwu Albatros.
4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zachęciłaś mnie do przeczytania Startera i 8 kwietnia pobiegnę po swój egzemplarz :D

    OdpowiedzUsuń