#53 Cyrk nocy


Tytuł oryginalny: The Night Circus
Autor: Erin Morgenstern 
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: 432
Książek w serii: Jedna
Cena z okładki: 39.90 zł
Ocena: 6/10

W wędrownym cyrku dzieją się rzeczy niezwykłe, bardziej niezwykłe niż popisy akrobatów i treserów. To cyrk magiczny, w którym do pojedynku stają zakochani, a ich bronią jest wyobraźnia. Londyński reżyser Chandresh Lefèvre postanawia stworzyć cyrk. Nie przypuszcza, że stanie się on areną rozgrywek między znanym prestidigitatorem a "mężczyzną w szarym garniturze", a raczej między ich wychowankami Celią i Markiem. Młodzi, nieświadomi konsekwencji walki, którą mają ze sobą stoczyć, kreują w cyrku wiele niezwykłych, magicznych przestrzeni. To stanowi sens ich zmagań i tło ich miłości. Jednak każda potyczka zbliża ich do końca, kiedy na placu boju może pozostać tylko jedno z nich...

Jestem przeciwniczką cyrków od kiedy pamiętam. Nie rozumiem czym ludzie się tak zachwycają. Dla mnie to po prostu zmęczone zwierzęta i straszne klauny. Jednak okładka zahipnotyzowała mnie, a skoro nie kosztowała wiele to pomyślałam "Czemu nie ?". 

Książka opowiada o dwójce ludzi, którzy od dziecka szkoleni byli przez swoich mistrzów, by wziąć udział w magicznym pojedynku. Jak się później okazuje areną zdarzenia ma być magiczny cyrk założony przez Chandresha Lefèvre'a, niczego nieświadomego francuskiego reżysera. A co jeśli dwoje młodych ludzi połączy silne uczucie ? Czy Markowi i Celii uda się przetrwać w tych jakże trudnych okolicznościach ?

Debiutancka powieść Pani Morgenstern wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Świat, który stworzyła jest niesamowity, pełen magii i sekretów. Niestety motywem przewodnim jest miłość dwojga młodych ludzi do siebie nawzajem co nie zbyt przypadło mi do gustu, ale poza tym jesteśmy świadkami przykrych i tajemniczych zdarzeń, które niby wydają się błahe i nienawiązujące w żaden sposób do fabuły, ale później nabierają większego sensu. 

Styl pisania Erin jest niesamowity. Autorka świetnie wszystko opisuje, dba o każdy nawet najmniejszy detal. Dzięki temu wyobrażenie sobie namiotów w paski, akrobatów i innych elementów książki nie sprawiało mi żadnych trudności. 
Sam pomysł jest genialny, ponieważ nie słyszałam chyba o żadnej innej książce, w której wszystko kręci się wokół magicznego cyrku, który sama chciałabym zwiedzić. 

Bohaterowie byli naprawdę interesujący, szczególnie główna bohaterka Celia. Nie była ona jedną z tych postaci, które są odważne i zawsze wiedzą co robić. Dziewczyna jest skromna i pomocna, ale nie poddaje się oraz ma swoje zdanie. 
Mark w niektórych momentach denerwował mnie swoją zuchwałością, ale i tak jest jedną z najlepszych postaci w tej książce. 
Dobrym pomysłem było to, że w czasami głównym bohaterem/bohaterką danego rozdziału 
była Celia bądź Mark jednak zdarzały się sceny, w których ta dwójka w ogóle nie występowała. Wtedy opowiadane były historie pobocznych, ale ważnych bohaterów, którzy mieli wpływ na powstanie tajemniczego cyrku i nie tylko. 

Książka podobała mi się. Mimo, że trochę inaczej wyobrażałam sobie pojedynek i zawiodłam się, że tematem głównym była tragiczna miłość wrogów to powieść polecam, a szczególnie osobom, które lubią książki o miłości z magią i sekretami w tle. 

~ A. 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wróciłam z Włoch więc posty znów będą pojawiać się systematycznie. A ta recenzja zadedykowana jest dla Limonett z bloga Limonette Books, która swoimi prośbami i komentarzami motywowała mnie do przeczytania i zrecenzowania tej pozycji. Proszę bardzo nareszcie się doczekałaś :) 6 komentarzy:

 1. A mi się wątek miłosny podobał ponieważ właśnie nie był tak bardzo wywyższony. Nie był wątkiem głównym; był nim sam cyrk i powolne odkrywanie jego sekretów. Książka zdecydowanie należy do moich ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam cyrk był ważnym elementem książki jednak wątek odkrywania jego tajemnic jest przyćmiony przez romans, ale każdy ma swoje zdanie i takie jest właśnie moje :) Poza tym książka mi się podobała i także należy do listy ulubionych.

   Usuń
 2. Zabieram się do tej książki, ale póki co średnio mam czas na czytanie :c
  Mimo to, twoja recenzja jeszcze bardziej zachęciła mnie do jak najszybszego rozpoczęcia lektury ^^

  LimoBooks :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam na półce,ale jak na razie po nią nie sięgam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedługo zamawiam tę książkę, ponieważ ogromnie mnie ona intryguje ♥ A po Twojej recenzji to po prostu MUSZĘ JĄ MIEĆ! *.*
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie! ♥
  isabellin5.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń