#56 Kamienie na szaniec


Tytuł oryginalny: Kamienie na szaniec
Autor: Aleksander Kamiński
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Ilość stron: 256
Książek w serii: Jedna
Cena z okładki: 29.99 zł
Ocena: 9/10


"Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939–1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy". 
Tak zaczyna się opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów, o czasach miłości, walki, śmierci. Młodzi przyjaciele, harcerze i maturzyści warszawskiego liceum wkraczają w dorosłość w dramatycznym okresie. Wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, gdy nadchodzi wrzesień 1939, nie mają wątpliwości, postanawiają walczyć o wolną Ojczyznę. Gotowi są zapłacić najwyższą cenę.


Zośka (Tadeusz Zawadzki)
Do przeczytania książki Kamińskiego zostałam zmuszona - była, właściwie jest to moja lektura szkolna. Mimo, że na początku nie mogłam przekonać się do tej jakże smutnej historii, ale już po kilku stronach Kamienie na szaniec wciągnęły mnie w wir wydarzeń mających miejsce w czasie II wojny światowej. 

Rudy (Jan Bytnar)
Lektury tej nie czytało mi się łatwo, ponieważ rzeczy opisane w niej przekraczają ludzkie pojęcie. Jak człowiek może w tak okrutny sposób traktować innych. Mimo, to książkę pochłonęłam bardzo szybko, ponieważ styl pisania autora był przejrzysty i przepełniony emocjami, do tego akcja nigdy się nie zatrzymywała. Kamienie na szaniec pokazują nam jak ważne jest wychowanie dzieci w duchu patriotyzmu, ponieważ gdyby rodzice Alka, Rudego, Zośki, Wesołego i wielu innych ważnych postaci nie nauczyli głównych bohaterów miłości do kraju to nie wiadomo jak teraz wyglądałoby nasze życie. 
Alek (Maciej Dawidowski)
Historia Pana Kamińskiego nie opowiada tylko o wojnie, czy poświęceniu, ale także o przyjaźni, miłości, odwadze, ponieważ nie możemy zapomnieć, że postacie występujące w książce dopiero skończyły szkołę, a wykazały się większą odwagą niż niektórzy dorośli. 
Nie wiem czy wiecie, ale autor, czyli Aleksander Kamiński był przywódcą Szarych Szeregów, harcmistrzem, instruktorem harcerskim. Poza tym był żołnierzem Armii Krajowej. 
Powiem Wam, że przez te informacje książka stała się dla mnie jeszcze bardziej realistyczna - choć nie jestem pewna czy to możliwe. 


Alek, Rudy i Zośka byli naprawdę wspaniałymi ludźmi, o których każdy polak powinien usłyszeć, ponieważ to, między innymi, dzięki nim dziś żyjemy w wolnym kraju. Każdy z tych chłopców posiadał cechy, których dzisiaj można szukać ze świecą u młodych ludzi, ale także u dorosłych. 

Kamienie na szaniec dodaje do listy książek ulubionych i każdy kto jeszcze ich nie czytał powinien po nie sięgnąć jak najszybciej, nawet osoby, które nie przepadają za historią. Powieść Kamińskiego jest dosłownie dla wszystkich. Polecam. 

~ A. 

4 komentarze:

 1. Czytałam - również jako lektura. Choć faktycznie jest to pozycja wyjątkowa, to po 'wymęczeniu jej' przez długi czas w szkole, jakoś straciła w moich oczach :c

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki jeszcze nie czytałam, ale zamierzam. Ja posiadam tą starą wersję, ze zdjęciami bohaterów na okładce. Jestem harcerką, więc mam nadzieje że dowiem się czegoś o historii harcerstwa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby nie to,że za rok "Kamienie..." będą moją lekturą już dawno bym po tą książkę sięgnęła. Już nie mogę się doczekać!

  http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Do książki w pewien sposób byłam zmuszona(lektura),ale muszę przyznać,że była to świetna pozycja i zapisała się w mojej pamięci.Do dziś pamiętam jak na lekcjach omawialiśmy rycerskie postawy bohaterów :D
  http://karmeloweczytadla.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń