#77 Ród


Tytuł oryginalny: The Line
Autor: J.D. Horn
Wydawnictwo: Feeria
Ilość stron: 332
Książek w serii: Dwa
Cena z okładki: 34.90 zł
Ocena: 6/10

Czary, zagubione dusze, hoodoo - to codzienność Savannah, pięknego miasteczka kryjącego upiorne sekrety. Cienkiej granicy pomiędzy rzeczywistością ludzi a światem demonów strzeże ród Taylorów, najpotężniejszych czarownic na południu USA. Gdy głowa rodziny umiera w tajemniczych okolicznościach, ktoś musi zająć miejsce lidera i powstrzymać zło, które zaczyna przenikać do miasta…
Mercy Taylor jako jedyna z rodu nigdy nie dysponowała magicznymi mocami. Jednak to właśnie na po śmierci głowy rodziny wyciąga czerwony los, który wyznacza ją jako wybrankę. Co się za tym kryje? Jak zareaguje jej siostra, Maisie, która dotychczas wydawała się faworytką?

Mercy jako jedyna w swojej rodzince nie jest wiedźmą co niestety sprawia, że jest uważana za znacznie gorszą. Szczególnie przez głowę rodziny, Ginny. Dziewczyna żyje w cieniu lepszej siostry, zazdrości jej mocy, a nawet chłopaka! Od zawsze marzyła choć na chwilę poczuć się tak jak swoja bliźniaczka jednak los nie zawsze jest łaskawy. Do tego Jackson, przystojny mężczyzna, za którego Mercy by się pokroiła, ale wie, ze nie może skrzywdzić jednej z nielicznych osób, które tolerują jej towarzystwo. Oczywiście, jest Peter, młody budowlaniec, który nie widzi świata poza młodą mieszkanką Savannah lecz główna bohaterka nie czuje kompletnie nic do zakochanego młodzieńca, mimo że bardzo by chciała. To między innymi dlatego udaje się do ostatniej osoby, która może jej pomóc lub zaszkodzić. 


Przyznam, że mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Niektóre momenty zachwyciły mnie swoją głębią i mogłyby trwać bez końca, ale czasami zachowania bohaterów były wymuszone, wydarzenia tak niepotrzebne i nieprzemyślane, że zastanawiałam się czy Pan Horn na pewno był pewien co pisze. 


Język jest lekki, styl autora niewymagający. Powieść nie raz mnie zaskoczyła nagłymi zwrotami akcji. Te elementy sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie. Jednak nie wszystko w Rodzie mnie zachwyciło. Takim przykładem jest to, że niektóre wątki były niedopracowane i momentami czułam się jakbym czytała dopiero "zarys" historii, a nie wydaną już książkę. Aczkolwiek muszę pogratulować autorowi, ponieważ, mimo że historii o czarownicach jest już bardzo dużo to jemu udało się stworzyć coś nowego, świeżego. 
Świat przedstawiony został dobrze wykreowany. Przez te kilka wieczorów czułam się jakbym przenosiła się do dusznego Savannah. Kolejnym plusem jest klimat. Opisy mrocznych tuneli i pięknych budowli były dokładne i realistyczne. 


Główną bohaterką, a zarazem narratorką była Mercy Taylor. Prawie 21-letnia dziewczyna, poniewierana przez najbliższych. A wszystko przez jej "zwyczajność", ponieważ -jako jedyna z rodu- urodziła się bez mocy. Dziewczynę polubiłam jednak miała ona "momenty". To znaczy, że czasami chciałam ją wyjąć z książki i udusić własnymi rękoma. Kolejną pod lupę biorę Maisie, piękną, inteligentną, przepełnioną mocą, bliźniaczkę Mercy. O niej nie wypowiem się dużo, tylko: "A nie mówiłam". Nie wiem czy się cieszyć, czy płakać, ale nie polubiłam żadnego z męskich bohaterów. Jackson był lalusiowaty i niezdecydowany, z kolei Peter momentami zachowywał się jak... baba. Oboje byli źle wykreowani i nijacy. 

Podsumowując książka nie była zła. Czytało się ją lekko i przyjemnie jednak nie wymagajcie od powieści za dużo, bo możecie źle na tym wyjść. Nie żałuję, że sięgnęłam po Ród, mimo że momentami musiałam sprawdzać czy biorąc powieść z półki nie pomyliłam jej z jakimś melodramatem z wątkiem magii w tle. 

~ A. 


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Feeria.


5 komentarzy:

 1. Opis brzmi ciekawie, ale chyba po nią nie sięgnę.

  http://isareadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam mieszane odczucia do tej książki. Fabuła wydaje mi się podobna do trzeciego sezonu American Horror Story, lecz nie przekonuje mnie do siebie.
  Buziaki!
  www.filigranoowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się na lekką powieść na wakacyjne eskapady. Zajrzę, jeśli znajdę czas :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć!
  Nominowałam Cię do Tea Book Tag :) Szczegóły na moim blogu.

  Pozdrawiam,
  isabelczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :) Postaram się tag wykonać za tydzień!

   Usuń