#88 Czarownica


Tytuł oryginalny: Witch & Wizard
Autorzy: James Patterson, Gabrielle Charbonnet
Wydawnictwo: Albatros
Ilość stron: 368
Książek w serii: Cztery
Cena z okładki: 33.90 zł
Ocena: 7/10

Rządy w kraju przejmuje zbrodniczy reżim, na którego czele stoi Ten, Który Jest Jedyny. Zgodnie z zasadami Nowego Ładu, każdy aspekt życia jest kontrolowany przez państwo. Szczególnym zainteresowaniem władz cieszą się dzieci, uważane za największe zagrożenie. Wiele z nich znika bez śladu. Funkcjonariusze reżimu porywają Wisty i Whita. W groteskowym procesie rodzeństwo zostaje skazane na śmierć. Czy młodym czarodziejom uda się ocalić przed egzekucją siebie i rodziców oraz pokonać okrutnego dyktatora?

Powieść opowiada o świecie, w którym największe zagrożenie stanowią dzieci uzdolnione magicznie. Dlatego właśnie są one wysyłane do więzień i eliminowane, jeśli wiecie o co mi chodzi. Podobnie dzieje się z Wisty i Whitem - rodzeństwem, które zostało porwane w środku nocy z ramion rodziców. Jednak oni są silniejsi niż inne dzieci, mają więcej mocy. Ale czy dzięki temu uda im się uciec? Istnieje proroctwo o bracie i siostrze, którzy ocalą wszystkich małych niewolników z rąk despoty zwanego w skrócie Tym Jedynym. Jednak czy to na pewno oni, Wisty i Whit są do tego przeznaczeni? "Drugi raz tego dnia rozpłakałam się jak małe dziecko. Wtedy jednak wydarzyła się niezwykła rzecz. Jedno z dzieci - wychudzona mała dziewczynka - dotknęła przez kraty mojego ramienia, żeby mnie pocieszyć.

- Nie płacz. Pamiętaj, że oni to robią ze strachu. Boją się ciebie. Oni się nas wszystkich boją.
- Czemu tak uważasz?
- Wiedzą, że możemy wszystko zmienić. Wiedzą, że mamy dość siły, żeby z nimi walczyć."


O książce słyszałam już jakiś czas temu jednak nigdy nie byłam do niej przekonana w stu procentach. Opinie, które na jej temat przeczytałam są różnorodne, od tych pochlebiających po zniechęcających. Ja osobiście bardzo lubię powieści o czarownicach/czarodziejach dlatego czemu by po nią w końcu nie sięgnąć?

Czarownice czyta się błyskawicznie, już po trzech godzinach była po lekturze tejże książki. Magia prawda? Rozdziały są bardzo krótkie i podzielone na narracje dwóch osób - Wisty i jej starszego brata Whita. To właśnie oni są głównymi bohaterami historii o Nowym Ładzie. 

Autorzy bardzo dobrze wykreowali świat przedstawiony. Mamy tu poza Nowym Ładem najsilniejszego czarodzieja Tego Który Jest Jedynym, proroctwo oraz dzieci, które - według nowego porządku - są wielkim zagrożeniem. Te wszystkie elementy składają się na fantastyczną antyutopię. 


"- To teraz rzucasz w ludzi piorunami? - spytałem Wisty. - Ekstra!"

Bohaterów nie dało się nie polubić. Wisty była 15-latkom z niewyparzoną gębą, zawsze miała asa w rękawie, którego postacią była cięta riposta. Whit to przystojny blondyn z sześciopakiem. Największe ciacho w liceum, które trochę przed wydarzeniami w Czarownicy stracił miłość swojego życia.
Była jedna postać, której nienawidziłam odkąd się pojawiła, mianowicie Byrona Swaina, którego Wisty zaczarowała w wydrę. Niestety później go odwydrzyła. Szkoda, bo wolałam go w postaci małego ssaka. 

Szata graficzna powieści jest przepiękna. Książka została wydana nie tylko w miękkiej, ale także w twardej oprawie i właśnie takie wydanie posiadam na swojej półce. Ma ono obwolutę, a na okładce wielkie, bladoróżowe C, które wygląda jakby płonęło. Jedyną rzeczą, która mnie zastanawia to tytuł. W języku angielskim brzmi on Witch & Wizard dlaczego więc w Polsce mamy tylko słowo czarownica? Jednak nie jest to aż tak wielka komplikacja i nie utrudnia nam ona raczej życia, a co najważniejsze, czytania.


"- Dzień dobry panu, chyba się nie znamy. Jestem Wisty Wredna Wiedźma. A pan?

- Dzień dobry pani. Ja jestem chłopcem z plakatów Gwardii Narodowej."

Podsumowując, powieść bardzo mi się podobała i jak najszybciej muszę zabrać się za kolejny tom serii o czarodziejach. Książkę zdecydowanie polecam, nie tylko młodszym, ale także starszym czytelnikom, ponieważ Czarownica nie ma ograniczeń wiekowych oraz każdy znajdzie tam coś dla siebie. 

~ A. 

3 komentarze:

 1. Niedawno udało mi się ją upolować w Biedronce :D Dzięki Twojej recenzji czuję się jeszcze bardziej zachęcona i cieszę się, że ją dorwałam! ♥

  Pozdrawiam,
  isabelczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zachęciłaś mnie swoją recenzją, dlatego na pewno przeczytam tę książkę ;)
  http://alejaczytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. świetna książka,czytam już 2 część

  http://skucinskaemilia.blog.pl/niedlaczadu/

  OdpowiedzUsuń