#100 Pół Króla


Tytuł oryginalny: Half a King
Autor: Joe Abercrombie
Wydawnictwo: Rebis
Ilość stron:
Książek w serii: Dwie
Cena z okładki: 34.90 zł
Ocena: 6/10

Książę Yarvi poprzysiągł zemstę zabójcom ojca. Chce odzyskać Czarny Tron. Najpierw jednak jako sprzedany w niewolę galernik musi stawić czoło okrucieństwu i srogiemu morzu. I to mając tylko jedną sprawną rękę. W oczach świata jest słaby. Nie utrzyma tarczy ani nie chwyci za topór, dlatego musi z umysłu uczynić zabójczą broń. W osobliwej kompanii wyrzutków znajduje wsparcie, na jakie nie mógłby liczyć wśród szlachetnie urodzonych. Yarvi ma u boku lojalnych przyjaciół, lecz zawiła ścieżka, którą kroczy, może się zakończyć tym, czym się rozpoczęła – niespodziewanym zwrotem, zasadzką i śmiercią króla.

Książka opowiada o jednorękim Yarvim, drugą osobą w państwie do Czarnego Tronu. Kiedy jednak z wyprawy ojciec i brat młodego mężczyzny wracają martwi, nowy król zaprzysięga zemstę na ich zabójcach. Co jeśli ktoś nie jest tym za kogo się uważał? Jak osoba wychowywana w zamku poradzi sobie w roli niewolnika? "Głupiec uderza od razu (...). Mądry się uśmiecha, obserwuje i zapamiętuje. A dopiero potem zadaje cios."

Fabuła powieści jest dość schematyczna. Mamy tu śmierć, młodego bohatera, który musi bardzo szybko dorosnąć, zemsty i zdrady. Te elementy w takim zestawieniu są dość popularne w pozycjach opierających się na średniowieczu, ale nie tylko. Mimo, że początek może i jest przewidywalny, to zakończenie jest naprawdę zaskakujące. 

Powieść podzielona jest na cztery części. W pierwszej poznajemy rodzinę oraz życie Yarviego. Druga kręci się wokół niewolnictwa. Trzecia jest o trudach podróży i planie zemsty. Jednak tak naprawdę najciekawsza ze wszystkich jest część czwarta. Poznajemy tu motywy innych postaci, zdecydowanie przeważają tu zwroty akcji. To własnie te detale sprawiły, że chyba sięgnę po tom drugi tej trylogii. 


"Pamiętał słowa matki: Postępuj jak król. Mów jak król. Walcz jak król."

Bohaterzy są nijacy. Niby wiem o nich co nie co, ale tak na dobrą sprawę nic o nich nie wiemy. Znamy imiona, czasami nazwiska. Nawet dobrze nie znamy głównego bohatera. 

Pół Króla może wydawać się powieścią samodzielną. Wszystkie wątki zostały zamknięte, sprawy rozwiązane. Nie wiem co autor wymyśli w kolejnych tomach, ale jestem pewna, że będzie całkiem dobre. Powieść polecam fanom fantastyki, ponieważ jeśli Czytasz obyczajówki ta pozycja może Cię zwyczajnie nudzić. 

~ A. 

4 komentarze:

 1. Książka może być dobra, więc na pewno się za nią rozglądnę ;) Na razie jednak nie zapowiada się, bym w najbliższym czasie ją czytała :P
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że dam szansę tej książce. Kto wie, może mi się spodoba ;)
  http://alejaczytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zaintrygowana tą pozycją, myślę że dam jej szansę :)

  Zapraszam do siebie :)
  http://poczytajmycos.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię i obyczajówki i fantastykę :) za tą książką się rozejrzę :)

  OdpowiedzUsuń