#120 Wstyd


Tytuł oryginalny: Shame
Autor: Rachel Van Dyken
Wydawnictwo: Feeria
Ilość stron: 360
Książek w serii: Cztery
Cena z okładki: 34.90 zł
Ocena: 10/10

Lisa stara się grać wesołą, bezproblemową studentkę z college'u, za jaką ją wszyscy uważają. Ale mroczna przeszłość nie pozwala o sobie zapomnień. Przepełniają ją lęk, wstyd i przeświadczenie, że jest zła i nie warta miłości.
Tristan jest profesorem psychologii. Jest wyjątkowo poważny i zasadniczy, ceni dyscyplinę, a przy tym kryje wiele tajemnic.
Między nimi jest mnóstwo ciemności... i to ona ich do siebie przyciąga. Łączy ich więcej, niż mogliby przypuszczać...

Dwa pierwsze tomy serii zachwyciły mnie pod każdym względem. Każdy z nich opowiada o traumatycznych przeżyciach, wstydliwych zdarzeniach, o których bohaterzy najlepiej by zapomnieli. Jednak nie jest to możliwe, ponieważ ich mroczna przeszłość zaczyna dawać się we znaki. 
Tym razem poznajemy historię Lisy, studentki otwartej, szczęśliwej, ale to tylko pozory. Dziewczyna przeszła wiele i kiedy już wszystko dobrze się układało, zaczęły przychodzić anonimowe groźby. 
Drugą ważną postacią jest Tristan, syn bogatego polityka, nauczyciel psychologii, który od początku nienawidzi Lisy i nie stara się tego ukrywać. Dlaczego profesor Blake żywi taką niechęć wobec studentki? Jaką tajemnicę ona skrywa?

Pani Dyken pisze w lekki sposób, ale w jej książkach można znaleźć wiele pouczających cytatów, czasami mogących odnosić się do naszego życia. Powieść -, mimo że dla młodzieży - jest "głęboka", pełna bólu i cierpienia głównych bohaterów, ale jednocześnie opowiada o miłości pomiędzy dwójką zupełnie różnych ludzi, którzy powinni się nienawidzić. Autorka bardzo dobrze potrafi manipulować akcją. Na początku nie mamy kompletnego pojęcia o co chodzi, jaki wstydliwy sekret ukrywa Lisa, jednak z każdym następnym rozdziałem historia zaczyna się wyjaśniać. Pani Rachel w swoich powieściach porusza wiele trudnych, kontrowersyjnych tematów, ale za każdym razem potrafi wszystko wytłumaczyć oraz połączyć w logiczną całość. Naprawdę jej tego gratuluję. 

Jednakże, nie wszystko ww Wstydzie było takie idealne. Tristan strasznie mnie denerwował. Tak jak w książkach dla młodzieży to kobiety były niezdecydowane co zrobić, to w tym przypadku profesor Blake wahał się cały czas. Być miły, czy nie. Powiedzieć, że mi się podoba, czy nie. Na szczęście później się poprawił i zaczął zachowywać jak mu przystało. 
Z kolei Lisa była zdecydowanie najlepszą damską postacią z całej serii. Nie mogę powiedzieć, ze nie lubię Saylor, bo także jest cudowna, ale w porównaniu do Kierstin, Lis była kilkaset razy lepsza. 

Jeśli jeszcze nie przeczytaliście żadnego z tomów Zatraconych lub jesteście po lekturze pierwszej i drugiej części to szybko marsz po trzecią, bo Wstyd jest najmroczniejszą z trzech opowieści o Wesie, Gabe, Tristanie, Lisie, Saylor oraz Kierstin. Naprawdę warto, naprawdę. 

~ A. 


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Feeria.

8 komentarzy:

 1. Osobiście uważam, że okładka jest piękna *_*
  Niestety to nie lektura dla mnie, ale jeśli kiedyś się do nich przekonam, to na pewno skorzystam z Twojej rady i przeczytam tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze "Utraty", ale coraz więcej pozytywnych recenzji przekonuje mnie do przeczytania tej serii

  http://zaczarowana-me.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze żadnej z książek van Dyken, bo z jakiegoś powodu strasznie mnie irytuje fakt, że w każdym tomie jest opowieść o innej parze. Mimo wszystko dam w końcu jej szansę, bo słyszałam mnóstwo pozytywnych recenzji :)

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
 4. O tej serii dużo słyszałam, ale na razie raczej po nią nie sięgnę. Okładka jest cudowna!
  Może jak będzie w bibliotecę to się skuszę :3
  http://my-life-in-bookland.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedawno doiedziałam się o tej serii książek i zaczynam mieć na nie ochotę.
  Dawno nie czytałam książek o takim zwykłym życiu.

  OdpowiedzUsuń
 6. To mam całą serię do nadrobienia... chyba porzucę sen :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurcze zaciekawiłaś mnie i spisałam sobie ten tytuł, ale jak widze muszę nadrobić i poprzednie także mam nadzieję że to mi się uda :)

  Pozdrawiam :)
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałam dwie poprzednie części, nie mogę się doczekać tej:)
  http://ksiazko-zerca.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń