#173 Przez ciemność


Tytuł oryginalny: Through the Dark  (w powieści znajdują się trzy nowelki: W sidłach losu, Zapłoną iskry, Pomimo mroku)
Autor: Alexandra Bracken
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Liczba stron:
Książek w serii: Cztery
Cena z okładki: 36.90 zł
Ocena: 8/10


"Czasem ciemność mieszka w nas i czasem wygrywa."

Gabe: Chciałbym się wyrwać z pogrążonego w beznadziei miasta. Zrobię wszystko, by zapewnić sobie lepszą przyszłość.
Sam: Byłam pewna, że Czerwoni zostali wymordowani lata temu. Oni jednak powracają, śmiertelnie niebezpieczni. Wśród nich jest ktoś, kogo znałam dawno temu.
Lucas: Wciąż pamiętam, jak szczęśliwi byliśmy kiedyś, Sam i ja. Ona ocaliła nasz świat. Zrobię wszystko, by ją uratować.
Mia: Nie czuję się dziewczynką, którą dawniej byłam. Jestem „czymś”, obozowym numerem. Przy życiu utrzymuje mnie tylko nadzieja, że jeszcze kiedyś zobaczę mojego brata Lucasa.
Bohaterowie opowiadań walczą o przetrwanie, własne szczęście i ocalenie swoich bliskich. Muszą stawić czoła brutalności sił rządowych i… przerażającej przeszłości.
Czy iskry nadziei rozbłysną w mroku?

Jako fanka Mrocznych Umysłów musiałam sięgnąć po Przez ciemność. Głównym powodem był mój zawód trzecią częścią trylogii, Po zmierzchu. Miałam nadzieję, że ten zbiór nowelek przywróci mi wiarę w twórczość pani Bracken. I - na szczęście - tak się właśnie stało. 

"Piekło to nie miejsce, do którego się idzie. Piekło to miejsce, gdzie żyjemy teraz. Piekło to niemożność ocalenia osób, które kocha się najbardziej, i ochronienia ich przed nimi samymi."

Powieści podzielona jest na trzy części. Pierwsza, W sidłach losu opowiada o Gabe, mężczyźnie, który chce uciec z rodzinnego miasta, zostać łowcą nagród. Kiedy "ratuje" małą dziewczynkę, chce ją oddać, zdobyć potrzebny sprzęt. Jednak, co jeśli nie każdy dorosły gotowy jest poświęcić niewinne dziecko, by dostać pieniądze? 
Druga nowela opowiada o Sam oraz Lucasie - przyjaciołach z przeszłości. Poza tym, Sam poznajemy już w Mrocznych Umysłach. To ona była koleżanką, z którą "trzymała się" Ruby w obozie. Dziewczyna jest Zieloną, a chłopak Czerwonym. 
W trzecim opowiadaniu pojawiają się znane nam już postacie. Pulpet, Ruby, Liam, ale także główni bohaterowie poprzednich nowelek - Lucas, Sam oraz jedynie wspominana, Mia. 


"- Powiedz "śmiercią". Śmierć jest straszna. Nie powinniśmy jej nadawać ładnej nazwy."

Na początku książkę czytało mi się dość opornie. Dopiero pod koniec pierwszej nowelki przepadłam. Zakończenie W sidłach losu było niesatysfakcjonujące, myślałam, że zakończy się inaczej. Zapłoną iskry jest zdecydowanie moim ulubionym dodatkiem do serii. Wydarzenia tam przedstawione interesowały mnie do tego stopnia, że wszystko czytałam z zapartym tchem i zanim się obejrzałam, byłam na ostatniej stronie.
Chyba ostatnia nowelka, Pomimo mroku, podobała mi się najmniej ze wszystkich trzech. Narratorka, Mia, była bardzo irytująca. Poza tym, nasza trójka głównych bohaterów (Liam, Ruby i Charles) także nie należała do najlepszych. Wszystko na nie. Tego nie zrobimy, tamtego nie zrobimy. Ah, zasztyletować ich!


"- Podpisałeś petycję o uwolnienie dzieci? - pyta, pyta podsuwając mi pod nos podkładkę z listą.
Raczej nie, proszę pani, myślę sobie.
- A chciałbyś podpisać? - nalega.
Równie bardzo, jak połknąć garść tłuczonego szkła.
- Czemu nie?
Bo nie jestem zwolennikiem myśl, w której kilka tysięcy małych odmieńców plącze się po kraju, wysadzając wszystko w powietrze."

Gabe oraz Sam bardzo polubiłam. Mimo że przeszli wiele, to pozostali sobą. Nawet Lucas, pomimo trudnych doświadczeń, "treningów" prowadzonych w obozach, z całych sił starał się pozostać sobą. Znaleźć Sam oraz młodszą swoją młodszą siostrę, Mię. A skoro o tej dziewczynce mowa, to była ona naprawdę straszną postacią. Upartą, irytująca. Oskarżała Sam o wszystko, mimo że dziewczyna cały czas starała się ratować ją i Lucasa. Trochę wdzięczności! 

Książka podobała mi się, na pewno jest warta przeczytania. Dla każdego fana Mrocznych Umysłów jest to lektura obowiązkowa, ponieważ mamy szanse poznać punkty widzenia nie tylko Ruby, ale także innych osób - dorosłego człowieka, dziewczyny, która spędziła w obozie więcej czasu niż nasza kochana Pomarańczowa oraz Czerwonego, który pomimo tego kim był, starał się nie "zgubić" siebie. 

~ A. 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Otwartemu/Moondrive.

7 komentarzy:

 1. Mam straszną ochotę na tę serię. Tyle osób o niej mówi, a ja nie wiem o co chodzi. To raczej moje klimaty i chce się dowiedzieć czy mi się spodoba. A te cytaty <3 mimo iż nie rozumiem ich sensu to i tak są cudowne
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam pierwszą część i mam w domu drugą, ale nie wiem, kiedy się za nią zabiorę. Słyszałam wiele naprawdę negatywnych opinii o niej, o zakończeniu... nie jestem pewna, czy jest sens czytać, by potem odczuć tylko zawód.
  Ja za to zapraszam na recenzję "Aplikacji" Lauren Miller!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham serię "Mroczne umysły" i mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się sięgnąć po te nowelki, zwłaszcza, że tak dużo osób je wychwala pod niebiosa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie spotkałam się z tą serią i raczej nie będę zaczynać. Ale opowiadania wydają się ciekawe :)
  Pozdrawiam,
  isareadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem w trakcie czytania tej książki ;) Kupiłam od razu po premierze, bo jestem wielką fanką "Mrocznych umysłów" i miałam nadzieję, że opowiadania zawarte w "Przez ciemność" rzucą troszkę światła na niektóre wydarzenia. No i na razie się nie zawiodłam ;) Chociaż czytając końcówkę "W sidłach losu" się popłakałam ;( Autorka naprawdę lubi wbijać fanom noże w serca... chlip...

  Pozdrawiam :*
  ksiazki-mitchelii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że początek książki jest "oporny"; często powoduje to, że odkładam książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie jako fanka Mrocznych Umysłów muszę sięgnąć po tą nowelkę :D
  Pozdrawiam :D
  http://books-world-come-in.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń