#175 A gdybym zniknęła?


Tytuł oryginalny: Picture Me Gone
Autor: Meg Rosoff
Wydawnictwo: YA!
Liczba stron: 224
Książek w serii: Jedna
Cena z okładki: 34.99 zł
Ocena: 8/10


"Nie mogę sobie wyobrazić, że jestem dorosła. Inna niż teraz. Stara, zamężna lub martwa."

Dwunastoletnia Mila mieszka w Londynie z dobiegającymi sześćdziesiątki rodzicami: tłumaczem i skrzypaczką. Kanwą fabuły jest podróż, którą odbywa z ojcem do Nowego Jorku w poszukiwaniu jego przyjaciela z młodości. Matthew pewnego dnia wychodzi z domu i nie wraca, zostawiając dziwnie obojętną wobec tego zniknięcia żonę, 14-miesięcznego synka i ukochanego psa. Gil i Mila, obdarzona niezwykłym zmysłem obserwacji połączonym z talentem dostrzegania ludzkich emocji, wyruszają w stronę kanadyjskiej granicy, do leśnego domku rodziny, w którym być może Matthew ukrywa się przed światem. W trakcie wyprawy Mila pieczołowicie rekonstruuje z okruchów informacji obraz życia rodziny przyjaciela ojca i odkrywa, że najbliższe osoby nie zawsze potrafią być dla siebie wsparciem w trudnych momentach.

O A gdybym zniknęła słyszałam całkiem sporo. Wszystkie opinie były naprawdę zachęcające, więc sama także chciałam przeżyć podróż życia z Milą oraz jej tatą. I jestem mile zaskoczona. 

Najbardziej zaskoczył mnie fakt, że główna bohaterka ma 12 lat. Szczególnie byłam zdziwiona podczas poznawania myśli, obserwacji Mili. Dziewczyna zachowywała się jak o wiele starsza osoba, bardzo doświadczona. 


"Opuszczą mnie. To pierwsza z rzeczy, których świadomość sprawia, że przestajesz być dzieckiem. I ja kiedyś umrę, ale napawa mnie to mniejszym lękiem niż to, że zostanę sama. To moja ciemność. Nic i nikt nie może mnie pocieszyć."

Książka nie jest nudna, ponieważ cała akcja toczy się w różnych miejscach, sytuacjach. Podczas podróży po Ameryce, razem z Milą i jej ojcem spotykamy się z różnymi ludźmi oraz wydarzeniami. Poza tym, A gdybym zniknęła jest to powieść, o której szybko się nie zapomni, ponieważ daje ona człowiekowi do myślenia. Dużym plusem jest także wątek kryminalny. Dzięki niemu lepiej "wczułam się" w fabułę powieści, gdyż razem z główną bohaterką starałam się rozwiązać zagadkę zniknięcia najlepszego przyjaciela Gila, taty Mili. 

Jak już wspominałam, Mila jest bardzo dojrzałą emocjonalnie dziewczyną. Jest bystra, dostrzega rzeczy, na które nikt inny nie zwraca uwagi. W przeciwieństwie do innych osób w jej wieku, zaczynających się buntować, ona woli rozwiązywać zagadki. Rozwijać się. Z tego co zauważyłam, rodzice Mili nie traktowali jej jak małej dziewczynki, którą trzeba pilnować w sklepie, by nie się nie zgubiła. To prawdopodobnie przez to Mila tak szybko dorosła. 

A gdybym zniknęła niestety nie jest grubą książką i jestem pewna, że przeczytacie ją bardzo szybko. Mimo że powieść ta jest bardziej skierowana do młodzieży, to myślę, iż nawet dorosłego człowieka skłoni do refleksji nad życiem. Jest to piękna, ale zarazem smutna historia. Serdecznie Wam ją polecam. 

~ A.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal.

1 komentarz:

  1. Nie wiem dlaczego, ale książka skojarzyła mi się z "Zostań jeśli kochasz", chociaż fabuła jest zgoła inna, i od razu odechciało mi się jej czytać. Nie wiem, mimo pozytywnej opinii czuję się, że główny wątek nie porwałby mnie.
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie na recenzję "Tego jednego dnia"!

    OdpowiedzUsuń